,
Message sent from:

All schools in England have a Governing Body which is responsible for overseeing the strategic direction of the school, holding the headteacher to account, and delivering effective financial performance.

The Governing Body aims to help the school provide the best possible education for its pupils and sets out the school’s vision and policies together with the Head.  The Head is responsible for day-to-day management. 

Governors have responsibilities in such areas as curriculum, finance, personnel and special educational needs.  No individual Governor has any power unless delegated by the governing body.  The Governing Body as a whole is responsible for any decisions made.

The Governing Body is structured in the following way:

  • 8 x Foundation Governors (nominated through the parish and appointed by the Bishop of Clifton to ensure that the Catholic nature of the school is maintained).
  • 2 x Parent Governors (elected by parents of children attending Saint Edmund's Catholic Primary School for a term of four years).
  • 2 x Staff Governors are elected by school staff and form an important link between the school and the Governing Body.
  • The Headteacher by virtue of position in the school is automatically a Governor.

Governors currently meet monthly to discuss school business and make key decisions at the full governing body. They also have sub-committees that meet throughout the year to discuss topics such as finance, audit, and admissions.

The governing body is supported by a clerk, who records statutory information, organises the agenda setting, and documents the minutes for each full governing body that can be found on this webpage.

Saint Edmund's Governing Body is proud of the school, its staff and pupils.  We are an active and enthusiastic team, acting as a critical friend and offering support and challenge to the Senior Leadership of the school. We regularly appraise the skillset of the governing body and attend training where appropriate.

If you would like to register your interest in joining the governing body, please contact our Chair of Governors at rswan@st-edmunds-pri.wilts.sch.uk who will arrange for a confidential discussion with you.

2020 - 2021 Governing Body Members:

Mr Ross Swan (Chair & Parent Governor)

Elected by parents in October 2017. Current term ends in October 2021.

I am responsible for leading our team of dedicated governors, ensuring that we are challenging ourselves robustly to deliver the best performance for our school and the best outcomes for our children. I am a member of the Finance and Audit Committee and am the link governor responsible for pupil premium and sports premium. I am also the Child Protection and Safeguarding link Governor.

Professionally, I am the Operations Director for a financial services business. I am also the father of three boys (2 of which are at Saint Edmund's).

I have no pecuniary / business interests and have attended 1/1 full governing body meetings this school year.

 

Mrs Louise Brown (Headteacher Governor)

Appointed September 2020.

I am the headteacher of the school, providing input into the strategic direction and priorities of the school, ensuring that we achieve the best possible outcomes for our children.

I have no pecuniary / business interests.

I have attended 1/1 full governing body meetings this school year.

 

Mrs Victoria Hood (Vice Chair & Foundation Governor)

Appointed by Clifton Diocese in January 2020. Current term ends in December 2023.

I chair the Admissions Committee and am the link governor responsible for both Literacy and Numeracy.

Professionally, I am a Legal Executive for a solicitor’s firm. I am also the mother of two children who are both at the school.

I have no pecuniary / business interests and have attended 1/1 full governing body meetings this school year.

 

Dr Ian Rodgers (Foundation Governor)

Appointed by Clifton Diocese in November 2019. Current term ends in November 2023.

I am the link governor responsible for Science in the school.

My background is as a scientist, initially doing research in physics at University. I am now retired and welcome the opportunity to devote more time to other things, including his new role as a Foundation Governor of the school. My wife and I have been parishioners at St Edmund’s church for the last 26 years.

I have no pecuniary / business interests and have attended 1/1 full governing body meetings this school year.

Mrs Diana Harrison (Foundation Governor)

Appointed by Clifton Diocese in April 2021. Current term ends in March 2025.

I am the Safeguarding governor.

Mrs Victoria Nye (Foundation Governor)

Appointed by Clifton Diocese in April 2021. Current term ends in April 2025.

Mr Kim Parsons (Foundation Governor)

Appointed by Clifton Diocese in May 2021.  Current term ends in May 2025.

Mrs Hannah Bridges (Staff Governor).

Elected by staff in February 2021. Current term ends in February 2023.

I have been a teacher at Saint Edmunds since September 2010 and I am a member of the senior leadership team. I currently teach in year 6, I'm the Assistant head teacher, the Key Stage 2 lead, and also focus on assessment and Pupil Premium.

I have no pecuniary / business interests and have attended 1/1 full governing body meetings this year.

 

Miss Christine Cady (Support Staff Governor).

Elected by staff in October 2020. Current term ends in October 2022.

I am the Admin Assistant at Saint Edmunds.

I have no pecuniary / business interests and have attended 1/1 full governing body meetings this year.

Current Vacancies

4 x Foundation Governors

1 x Parent Governor

1 x clerk

If you would like to register your interest in joining the governing body, please contact our Chair of Governors at rswan@st-edmunds-pri.wilts.sch.uk who will arrange for a confidential discussion with you.

Resignations in the last 12 months

Capt Callum McMillan (Parent Governor) - Resigned 24/02/2021

Mrs. Angel Lopes (Foundation Governor) - Resigned 28/02/2021

Mr. Andrew Tarrant (Foundation Governor) – Resigned 05/09/2020

Mrs. Kathryn Moore (Headteacher Governor) – Resigned 31/08/2020

Mrs. Gabrielle Pickford (Foundation Governor) - Resigned 26/11/2020

Miss. Charlotte Cooke (Foundation Governor) - Resigned 24/06/2021

Key Documents

Code of Conduct

Code of Confidentiality

 

 

X
Hit enter to search